DOLAR: 4.72 TL
EURO: 5.50 TL

AB’den Türkiye’ye 3 milyar euro’luk ödemeye onay

3 ay önce
81 kez görüntülendi

AB’den Türkiye’ye 3 milyar euro’luk ödemeye onay

AB’nin yürütme organı Avrupa Komisyonu’ndan yapılan açıklamada “Komisyon bugün Türkiye’deki sığınmacılar için ikinci 3 milyar euroluk diliminin naklini başlatıyor” dendi.

Brüksel’deki basın toplantısında konuşan AB Komisyonu’nun Göçmenlikten Sorumlu Komiseri Dimitris Avramopulos, komisyonun 2 yıl önce yapılan anlaşma kapsamında 3 milyar euro’luk ilk ödemeyi tamamen sözleşmeye bağladığını belirterek “Şimdi AB ve üye ülkeler ikinci dilimin fonlamasını yapmak zorunda” dedi.

I am pleased to report that the €3 billion Facility for Refugees in Turkey was fully contracted by the end of 2017. EU lived up to its promise in full.
Now, EU and MS need to fund the second tranche of €3 billion. 🇹🇷 🇪🇺

— DimitrisAvramopoulos (@Avramopoulos) March 14, 2018

​Avramopulos “Öncekinde olduğu gibi aynı ayrımı yapmamız mantıklı. AB bütçesi 1 milyar euro’yu iletirken üye ülkeler de geriye kalan 2 milyar euroyu verebilir” dedi.

Türkiye ve AB arasındaki sığınmacı anlaşmasına göre Türkiye’den Yunan adalarına gelen her yeni kayıtdışı sığınmacı Türkiye’ye geri gönderilmek zorunda.  Bu geri gönderme işlemi hem savaşlardan kaçanlar hem de ekonomik sebeplerle göç edenleri kapsıyor.

AB bunun karşılığında sığınmacılar için kullanılacak fonları sağlamanın yanı sıra Türk vatandaşlarının AB’ye vizesiz seyahat etme planını ve üyelik müzakerelerini hızlandırma sözünü vermişti.

Ancak 2016’daki darbe girişimi sonrası AB’nin Türkiye’deki insan hakları alanında yaşanan ihlaller konusundaki eleştirileri nedeniyle bu konudaki görüşmeler aksamıştı.

İnsan hakları örgütleri de uluslararası yasalara göre savaş bölgelerinden kaçanlara mültecilik statüsü verilmesi gerektiğini vurgulayarak anlaşmaya karşı çıkmıştı.

Kaynak : https://tr.sputniknews.com/avrupa/201803141032631406-ab-turkiye-3milyar-euro-onay/

AB’den Türkiye’ye 3 milyar euro’luk ödemeye onay Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com